My OpinioN: Vegetariánství

16. května 2010 v 17:13 | Souxinka |  HEMZY k zamyšlení
veg
První, co bych ráda sdělila je, že nejsem vegetarián, čili vám tu nehodlám na dalších pár řádcích vyčítat, jací jste pokrytci a bestie bez duše, když žvýkáte párky ..

Ne že bych se o tuto problematiku nějak více zajímala, takže prosím omluvte případné názory, které mohou být značně subjektivní a nezakládat se na reálném podkladě.

1# Souhlasím s tím, že zvířata mají nějaké pocity, vlastnosti, nálady, život .. jsou to bytosti z masa a kostí, stejně jako my. Ovšem ten, kdo odmítá jísti maso prakticky odmítá statisíce let vývoje naší planety a společnosti, docela rázná myšlenka.
Když tak nad tím přemýšlím, kdyby se kdysi před těmi stovkami tisíc let lidé nerozhodli pochytat pár prasat a krav, zavřít je do ohrad a chovat je, také bychom tu už dávno nemuseli být. Jaký by asi naše kultura prodělala vývoj, kdybychom se stále jen skrývali v chýších a lovili zvěř? Zajímali bychom se jen o sehnání potravy a zajištění našich základních potřeb a rozvíjení těch vyšších? Nějaká komunikace, umění? Na něco takového by přeci nebyl čas .. byly bychom stále tou tlupou primitivních nevzdělanců.

2#Také jistě mohla nastat situace úplně jiná. Po vzoru dnešních vegetariánů by lidé nejedli maso. Dovedete si to představit? Jednak k tomu nikdo neměl důvod. Zvířata nebyla domestikovaná, byla divoká, žádný Bambi a přítulný psíček u nohou. Proč by tedy lidé tehdy měli přemýšlet nad tím, že srnka je krásné zvíře, po jejímž boku se vesele motá malý kolouch a jak vzájemně roztomile ukusují stébla trávy při západu slunce? Především to bylo něco, co se před lidmi skrývalo a když už bylo zahlédnuto, bylo uloveno.
Ale kdyby přeci jen nastala ta situace, že by lidé maso z nějakého neznámého důvodu nejedli, nejspíše by nepřežili. Maso je potrava, která se prostě nedá nahradit a pokud někdo tlachá něco o potravinových doplňcích, to tehdy lidé určitě k dispozici neměli. Byli by to útlí jedinci (jednak díky nedostatečné stravě a krutým podmínkách), určitě by se jim nevyhýbaly nemoci a těžko říci, zda by lidská rasa úplně nevyhynula.

Tak.
Přemýšleli jste nad tím někdy z takové roviny?

( touto úvahou jsem chtěla naznačit, že konzumace masa v naší kultuře bezpochyby hraje velmi důležitou roli. Co se týče dnešního moderního světa, těžko říci, zda by bylo vhodné popírat něco, na čem je společnost vystavěna a čemu vděčí za svůj pokrok?)

3# Doufám, že každý vegetarián má pro své chování nějaký důvod. Dost dobrý důvod, nedělá to jen kvůli větám typu "jé chudák kravička!", ale někdy se nad svými počiny zamyslel hlouběji.
Já sama jsem pro BIO hospodářství (nemyslím tím dnešní moderní trend - je to Bio, je to zdravé!, ale především BIO které je založeno na naprosto odlišném vztahu ke zvířatům, než masny chrlící stovky kusů masa denně.
Nedávno jsem o tom četla článek v Reflexu. Pán vlastnící onu BIO farmu mě velmi zaujal, chová prasátka, kterým se snaží zajistit důstojný život. Žádné doplňky, které mají za výsledek co nejrychlejší nabytí hmotnosti, žádné nevyhovující kotce, prasátka pěkně posílá na pastvu! Taktéž na porážku nejsou poháněna elektrickými šoky a úděl svých předchůdců ani nespatří, naopak před porážkou si pěkně vydechnou v prostorném kotci se stravou.

Byla bych moc ráda, kdyby se tento trend jen rozšiřoval a my mohli konzumovat maso nestresovaných zvířat, která se na světě měla dobře.
Ale kvůli tomu rozhodně nebudu vegetarián - ničemu bych nepomohla.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Tang Bo Yang Tang Bo Yang | E-mail | 16. května 2010 v 21:38 | Reagovat

Hi, je to ta slibovaná dlouhá odpověď na můj comment? Jestli ano, tak to jsem Tě posledním odstavcem trochu zmátl. Rád se dívám na zvířátka v zoo nebo na farmě, ještě radši je vidím pobíhat v přírodě, ale nejvíc ze všeho je mám rád přímo před sebou na talíři, poté co se s nimi polaskal šikovný kuchař, uzenář, nebo třeba sushi master.

Tou poznámkou jsem se jen tak bavil nad tím neporozuměním (AF = spolek ochránců práv zvířat). Mňo, kdyby onen cizinec odtušil, že AF je spolek zvířat, to už by se blížil pravdě. Třeba ty slečny - aoyi fanynky - to je pěkná zběř. V takovém spolku si už jeden pomalu myslí, že je normální.

Jinek mě těší, že jsem Tě přivedl k zamyšlení nad pseudoproblémem naší bohaté a přežrané civilizace (eh co, masožravec si vždy rád vyslechne jiného masožravce). Třeba to úspěšně vpravíš do maturitní práce :-)

2 Mitsuko Mitsuko | 17. května 2010 v 9:23 | Reagovat

Též nejsem vegetariánem, ale taktéž nemyslím, že by sis o vegetariánství sháněla nějak moc informací.
Znám spoustu lidí, kteří nejedí maso z duchovních důvodů. Rozhodně neplatí, že se vegetariánem staneš kvůli "chudáčkům kravičkám" (aspon jsem nikoho takového nepotkala). Nevím, jak moc znáš východní náboženství, např. hinduismus, ale 70% lidí v Indii je vegetariány kvůli víře v Boha a učení o karmě. Nebo jen praktikuje ajurvédu či jogu.
Mimochodem, maso se dá nahradit bez potravních doplnků ;-)
(Je to diskuze, tak je co nejširší spektrum názorů :D)

3 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 17. května 2010 v 10:33 | Reagovat

Já tedy vegetariánka jsem a je to má volba.Nedělám to proto abych tím něco zachránila,protože vím že nezachráním.Nemá efekt,prohlašovat že nejím maso abych tím zachránila zvířata,protože nezachráním.Je to potrava a lidé ji tak vidí a jinak už málo kdy.Bohužel,ovšem ty kecy typu,když to před sebou máš tak to sněz nebo takhle plýtváš a podobný řeči které jsem si vyslechla.Mám pocit že je to má volba a ne těch druhých taky neříkám nikomu aby to nejedl.Já osobně to nejím z mnoha důvodů-prostě mi to nechutná,nemám maso ráda a pak prostě i z toho důvodu že když to maso vidím tak nějak si představím jak to nedávno někde běhalo,nebo spíš se to mačkalo v kleci o rozměru 1x1.Bohužel lidi už nevidí že to co jí má často do masa daleko,samá mouka škrob a umělá sladidla.Většia mastných výrobků má s masem pramálo.Ale je to každého volba,já jsem vegetariánka od 14 takže víc jak 4 roky a nechybí to a je mi fuk jak moc to lidem vadí nebo ne-je to má volba a podle mě je dnešní spoolečnost už natolkik vyspělá aby se obešla bez velkého zabíjení zvířat,protože není pravda že se bez toho nedá žít,nikomu nevnucuji at je vegetarián ale jen at trošku použije mozek....

4 Tang Bo Yang Tang Bo Yang | 18. května 2010 v 1:31 | Reagovat

Ok, dosud jsem měl za to, že nedostatek živočišných bílkovin hlavně zpomalí růst a vývoj. Jako třeba starší lidé z JV Asie, co ve svém chudém dětství viděli maso leda tak na novoroční svátky, a po zbytek roku tlačili proso, rýži, nudle a zeleninu, jsou všichni bez výjimky zakrslíci. Ale mezi teenagery, tedy alespoň v těch bohatších zemích, Japonsku plus "asijských tygrech", kde v posledních dvaceti třiceti letech baští stravu stejně bohatou na maso a bílkoviny jako my v Evropě, se už najdou kluci vyšší než já. Vzácně i nějaká holka.

Ale když čtu tady Tabithu, vidím, že absence masa ovlivňuje i mentální funkce, vede k poruchám vyjadřování, narušuje větnou stavbu, a zvlášť destruktivně působí na užití interpunkce všeho druhu.

FAIL P.S. V jednom bodě však souhlas: většina MASTNÝCH výrobků (olej, ropa, máslo, vazelína) opravdu nemá s masem nic společného.

5 Mitsuko Mitsuko | 18. května 2010 v 11:18 | Reagovat

Tang Bo Yang: Stejně tak se dá napsat, že konkrétně u Tebe maso podporuje negativní a násilné vyjadřování... :D (podle ajurvédy je tamas)
Než vege odsoudíš, něco si o tom zjisti ;)

6 Tang Bo Yang Tang Bo Yang | 18. května 2010 v 19:02 | Reagovat

Mitsuko: Kde jsem jako odsuzoval vege? Mírně jsem politoval lidi, kteří jsou vegetariáni z ekonomické nutnosti, zbytek mého FLAME byl snad jasně na úplně jiné téma. Ano, jak už z povahy flame vyplývá, bylo to kritické, negativní, snad i násilné, co naděláš?

Nemyslíš ale, že požadovat po druhém, aby se zajímal o něco, o co se třeba vůbec nechce zajímat, je svým způsobem také násilné?

LOL - všechno nám tu zapadá do sebe: nejsi vegetariánka = jsi násilnice, ale zato umíš psát česky.

7 Kira Seigi Kira Seigi | Web | 18. května 2010 v 19:18 | Reagovat

Musím souhlasit. Nejvíce mě dostávají vegetariáni typu: ,,Mno tak já si to maso dám." či ,,Ryba není maso." (Při téhle větě mám WTF moment xD). To že budu vegetarián ničemu nepomůže a ještě ublížím svému tělu.

8 Tang Bo Yang Tang Bo Yang | 23. května 2010 v 20:20 | Reagovat

Tak jsem si řek': "Mňo, tak já to vegetariánství teda zkusím, projednou", a uvařil jsem si dle návodu z AF2010 miso polévku - viz http://www.facebook.com/album.php?aid=179581&id=555502485&l=087131ad65
Varování pro Kiru: tento zaručeně vegetariánský recept obsahuje rybí maso.
Výzva pro všechny: kde se dá za rozumný peníz pořídit chutné tofu?

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama